Frezowane fronty meblowe – prosty sposób na stylowe wnętrze
Eleganckie i stylowe fronty meblowe, wyprodukowane z drewnianych płyt mają wiele zalet. Są trwałe, solidne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Produkuje się je z następujących gatunków drzew:
– sosny,
– dębu,
– czereśni,
– jesionu,
– buku,
– brzozy,
– jaworu,
– bambusa.
Poddane dodatkowym zabiegom dekoracyjnym, takim jak patynowanie, postarzanie czy frezowanie staną się jeszcze bardziej eleganckie oraz oryginalne. Sprawdź w naszym wpisie, co należy wiedzieć na temat frezowanych frontów meblowych i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup.
Na czym polega frezowanie frontów meblowych?
Frezowanie frontów meblowych polega na żłobieniu w nich rowków, kanalików oraz innego rodzaju zdobień za pomocą specjalnych frezów. Dzięki frezowaniu fronty mogą przypominać swoim wyglądem eleganckie i estetyczne ramy. Frezowanie frontów meblowych podzielić można na trzy etapy: wykonanie frezów poziomych, pionowych i zaokrąglenie krawędzi zewnętrznych.
Aby wykonać frezowanie poziome, należy najpierw umieścić frezarkę w prawidłowy sposób na szynie, a następnie zagłębić frez w elemencie obrabianym. Podczas włączania urządzenia frez nie może dotykać elementu obrabianego. Następnie należy przesunąć frezarkę wzdłuż szyny. Po skończonej pracy frezarkę należy wysunąć z elementu i wyłączyć. Frezowanie pionowe odbywa się w ten sam sposób.
W celu przystąpienia do trzeciego etapu, czyli zaokrąglania powierzchni zewnętrznych, należy zamocować frez do zaokrągleń z pierścieniem oporowym. Dostępne muszą być dwie krawędzie. Najpierw obróbce poddaje się krawędzie czołowe drewna, a następnie boki.
Tak wyfrezowane fronty meblowe uczynią każde wnętrze eleganckim i stylowym.
Czy frezowane fronty meblowe pełnią jedynie funkcję dekoracyjną?
Oferowane przez nas frezowane fronty meblowe pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, ale nie tylko. Są także bardzo praktyczne – wyfrezowane otwory mogą być przeznaczone pod uchwyty. W takim wypadku frezy podkreślają miejsce mocowania, nie będąc jednocześnie zasłonięte przez uchwyt. Ponadto frezowane otwory na uchwyty mogą służyć zamocowaniu w nich uchwytów wpuszczanych, które sprawiają, że powierzchnia mebla jest całkiem płaska.
Część frezów we frontach meblowych, zwłaszcza kuchennych, może sama w sobie pełnić funkcję uchwytów. Wówczas najczęściej mają formę prostokąta lub półokręgu. Dzięki nim nie trzeba montować na frontach dodatkowych gałek, a meble tworzą całość stylistyczną.
Frezowane fronty meblowe są zatem doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby wnętrze stało się stylowe, eleganckie i oryginalne.